Dywan a wnętrza

9 wskazówek dotyczących wyboru wykładziny dywanowej

Wybór nowego dywanu może być dość skomplikowany. Przygotowaliśmy 9 wskazówek, które podpowiedzą Ci, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie dywanu.

Dobrej jakości dywan natychmiast przekształca przestrzeń, zmiękcza wygląd pomieszczenia i pochłania hałas, tworząc przytulne otoczenie. Ale wybór najlepszej wykładziny do domu może być czymś w rodzaju pola minowego, od rodzajów runa do kolorów – opcje wydają się nie mieć końca.

Aby pomóc Ci posortować możliwości i ostatecznie znaleźć najlepszą wykładzinę dla Ciebie i Twojego domu, zastanów się nad następującymi kwestiami.

1. ZASTANÓW SIĘ NAD SPOSOBEM, W JAKI ŻYJESZ

Jeśli masz rodzinę i zwierzęta domowe, poszukuj odpornej na zużycie wykładziny w stonowanym kolorze, np. teksturowanego runa pętli lub wysokiej jakości twardego cięcia. Jeśli jesteście parą szukającą odrobiny luksusu, możecie zdecydować się na pluszowy dywan w delikatnym kolorze. Jeśli jesteś osobą zajmującą się rozrywką, kombinacja cięcia i pętli w tonach od średniej do ciemnej lub sztywno przycięty dywan będą pasować idealnie.

2. POMYŚL O DYWANACH Z PLUSZU

Pale cięte obejmują pale pluszowe, które są super miękkie i wyglądają jak aksamitne. Jeśli chcesz, aby te miękkie, luksusowe dywany zdobił twoje mieszkanie, pamiętaj, że pokazują ślady stóp.

3. PRZYJRZYJ SIĘ STOSOM PĘTLI

Pale pętli są dokładnie tym samym – przędza jest formowana w pętle. Jest wiele wariantów: niektóre mają formalny, liniowy wygląd, niektóre mają żebrowany wzór, nadając im wygląd sizalu. Przypadkowe stosy pętli nadają dywanowi teksturowany, swobodny wygląd.

4. MIKSUJ

Kombinacja wykładzin ciętych i pętelkowych, w których kontrastujące tekstury tworzą jasny i ciemny wzór, rzadziej ukazują ślady stóp i mają piękną fakturę pod stopami.

5. SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ, JAK DZIAŁAJĄ KOLORY

Ciemniejsze kolory sprawiają, że pomieszczenie wygląda przytulniej. Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Popularną opcją jest wybór wykładziny, która łączy dwa kolory w subtelnym, neutralnym połączeniu. Jest bardziej wytrzymała, jeśli chodzi o plamy.

6. PRZEWIDYWANIE ZANIKU KOLORU

Kolor z czasem zaniknie, więc wybierz odcień o jeden lub dwa tony głębszy niż planowałeś – wtedy będziesz się cieszyć żywym kolorem dłużej.

7. ROZWAŻYĆ PREFEROWANY TYP WŁÓKNA

Dywany dostępne są w 100-procentowej wełnie, mieszankach wełna-nylon i niezliczonych włóknach syntetycznych. Wełna jest chłodna latem i ciepła zimą – i niekoniecznie jest droższa. Spośród włókien syntetycznych, wybarwiony nylon jest najlepszym wyborem. Zazwyczaj jest on odporny na blaknięcie i miękki w dotyku.

8. POŁÓŻ SIĘ NA DYWANIE

Jeśli ludzie w Twojej rodzinie lubią przebywać na podłodze, upewnij się, że kupujesz ciężki, gęsty dywan. Im cięższa próbka dywanu, tym więcej przędzy prawdopodobnie będzie miała.

9. SPRAWDŹ OCENY

Istnieje system klasyfikacji dywanów. Poszukaj wykładziny, która posiada ocenę odpowiednią dla budynków mieszkalnych. A jeśli wybierasz schody dywanowe, upewnij się, że mają one odpowiednią ocenę.