Dywan a wnętrza

Dywan w nowoczesnych trendach

Dywan ma wielu zwolenników, lecz nie obywa się bez przeciwników. Ci ostatni zarzucają dywanom zbieranie kurzu, niepotrzebne problemy z czystością i higieną oraz cokolwiek przestarzałą proweniencję. Na te zarzuty można odpowiedzieć wybierając dywan sznurkowy, który dzięki metodzie produkcji unika denerwujących przypadłości swoich poprzedników. Targi nowoczesnych wystrojów wnętrz obecnie zwiastują powrót dywanów, jednak niekoniecznie w konfiguracji znanej naszym rodzicom i dziadkom.

Mieszanie i warstwy

Nowoczesne trendy wystroju wnętrz preferują dywany w niebanalnych wzorach  zróżnicowane pod względem koloru, kształtu i grubości. Częste staje się połączenie różnych faktur i wielkości, a barwy łączy się na zasadzie dopełnienia. Co ciekawe, poszczególne dywany mogę zachodzić na siebie, dotykać się bokami lub rogami w przypadku dywanów o kątach prostych. Stąd wniosek, że należy zastanowić się jak wybrać dywan sznurkowy bardziej do innych dywanów, niż do całości wnętrza.

W wnętrzach typu boho czyli biorących swoją nazwę od ekstrawagancji paryskiej bohemy można postawić na kontrasty i dopełnienia. Dywan typu basic czyli podstawowy powinien być cienki, o płaskim splocie i w miarę stonowany, jeśli chodzi o kolorystykę. To wszak na nim będą położone kolejne warstwy. Następny dywan należy dobrać pod kątem dopasowania faktury i deseni już do innych elementów wystroju i przeznaczenia wnętrza. Kierując się przeznaczeniem np. do odpoczynku na podłodze można wybrać dywan sznurkowy z frędzlami i długim tkaniem, który uczyni miejsce przytulnym i ciepłym. Dobrze zastosować przy tym opozycję: pastele i nasycone, pełne barwy.

Złote zasady jak wybrać dywany

Dywan obecnie powinien raczej wyróżniać miejsce w salonie niż przykrywać całą podłogę. Warto pamiętać o tej zasadzie, kiedy decydujemy się na wymiar. Wyróżnienie miejsca odpoczynku powinno uwzględniać wymiary kanapy i foteli oraz stolika. Meble powinny w całości mieścić się na dywanie, i być o kilka stopni ciemniejsze. Należy jak ognia unikać posadowienia nóżek częściowo poza dywanem, gdyż skutkuje to nie tylko niestabilnością, lecz także burzy efekt wizualny. Lepszym pomysłem będzie wybór mniejszego, płasko tkanego sizalu, by służył jako podstawa stolika kawowego i miło ocieplał stopy siedzących.

Kolejna zasadą, którą warto poznać jest odbijanie światła. Jasne kolory znacznie podnoszą indeks jasności pomieszczenia. Wybierając jasne dywany sprawimy, że wnętrze optycznie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowy efekt kontrastu uzyskamy, gdy pod jasnym dywanem znajdzie się ciemniejsza podłoga. Bukowy brąz z jasnym beżem lub białym wydaje się połączeniem tyleż niebanalnym, co intrygującym.

Niemałe znaczenie w wyborze wykładzin dywanowych lub mniejszych dywanach ma poczucie komfortu użytkownika. Ten najlepiej znajduje się  wtulając bose stopy w miękkość włókien. Podobnie, kiedy umieścimy tkaninę w łazience, unikniemy nie tylko kontaktu rozgrzanych stóp z zimnymi kafelkami, lecz także zyskamy poczucie stabilności, gdyż dywanik chroni mokre stopy przez poślizgiem i przykrą konsekwencją upadku. Wygląd, moda a może komfort? Warto decydować się na dywany, jednak ważne, by wybierać dobre, sprawdzone rozwiązania.