Dywan a wnętrza

Jak wybrać dywan do pokoju dziewczynki – poradnik

Zakup dywanu, który przypadnie do gustu kilkulatce może okazać się wyzwaniem. Oprócz dopasowania go do preferencji mieszkanki pokoju, istotne jest dostosowanie praktycznych cech produktu. Odpowiednio dobrany element umożliwi stworzenie przyjaznej i bezpiecznej strefy zabaw. Dobrze jednak, jeśli będzie ona też stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Jak wybrać dywan dla dziewczynki, który spełni wszystkie wymagania?

Praktyczne aspekty wyboru

Na rynku odnaleźć można wiele różnorodnych dywanów. Różnią się nie tylko wyglądem, ale również rodzajem tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Ponadto, poszczególne modele posiadają inną długość włókien. Wszystkie te cechy wpływają na wygodę użytkowania elementów wyposażenia. Przede wszystkim należy rozważyć, czy oczekiwania lepiej spełni produkt z naturalnego, czy syntetycznego surowca. Dywany z wełny i włókien bawełnianych są wyjątkowo cenione i bez wątpienia posiadają wiele zalet. Warto jednak pamiętać, że takie tworzywa charakteryzuje dłuższy czas schnięcia. Ze względu na to, nie są zalecanymi akcesoriami do pokoi alergików. Jeśli dziecko ma skłonność do alergii, bezpiecznym wyborem może okazać się egzemplarz z włókien sztucznych. Dzięki właściwościom wykorzystanych surowców łatwo będzie utrzymać go w czystości.

Jeżeli dywan ma stanowić centrum zabaw kilkulatków, warto zdecydować się na egzemplarz z krótkim włosiem. Będzie stanowił praktyczną warstwę izolującą od zimnej podłogi, a zarazem stosunkowo łatwo będzie wyzbierać z niego wszystkie zanieczyszczenia. Zabawy plasteliną lub jedzenie przez dzieci kruszących się przekąsek potrafią być prawdziwą zmorą rodziców. Dywan, z którego łatwo pozbyć się brudu okaże się więc wygodnym rozwiązaniem.

Dopasowanie wzoru i koloru

Pośród dywanów dziecięcych odnaleźć można wiele ciekawych propozycji. Oprócz modeli w prostokątnych i owalnych kształtach zakupić można egzemplarze w formie kwiatków, zwierząt, czy owoców. Aby dywan spodobał się dziewczynce i posiadał wymarzony wzór, warto skonsultować z nią wybór, aby dopasować model do jej preferencji. Ciekawymi opcjami będą z pewnością produkty nawiązujące do ulubionych bajek. Warto poszukać również egzemplarzy związanych z dziecięcym hobby. Małym tancerkom do gustu przypaść może wzór z baletnicami, a piłkarkom model z motywem boiska. Świetnym pomysłem będzie egzemplarz, który urozmaici zabawę z przyjaciółmi. Dostępne na rynku dziecięce dywany mogą posiadać wzór umożliwiający grę w klasy lub mapę miasteczka, po którym mogą poruszać się zabawki.

Urządzając pokój pociechy, warto zwrócić uwagę na to, aby poszczególne elementy wystroju dobrze się ze sobą komponowały. Korzystnym pomysłem będzie wybór ulubionych kolorów dziecka. Warto jednak pamiętać że zbyt intensywne ciepłe barwy mogą oddziaływać energetyzująco i powodować problemy z zasypianiem. Pokoje dzieci aranżowane w modnym stylu skandynawskim warto wyposażyć w przyjazne dywany w stonowanych barwach. Egzemplarze przedstawiające zwierzątka i przyjazne motywy w bieli, szarości i delikatnych barwach doskonale wpasują się w takie wnętrze. 

Odpowiednio dopasowany dywan zapewni dzieciom bezpieczeństwo podczas zabawy w domu. Dobrany do gustu i preferencji pociechy z pewnością będzie również źródłem radości.